START | LINKI | GALERIA | KONTAKT
szukaj:
Menu główne
strona główna
Artykuły
Ciekawostki
Linki
Wyjazdy
Galerie zdjęć
GALERIA
Pomoce
Benedykt XVI
Jan Paweł II
Co należy znać
Encyklopedia
Konspekty
Rok liturgiczny
Śpiewnik
Święci
dekanat Piotrkowski
Inne
download
rekomenduj nas
kontakt
Artykuły > publicystyka > Jak pomóc dziecku nadpobudliwemu...
W dzisiejszym świecie mamy wiele różnych problemów, ciągła gonitwa, a czas szybko ucieka, problemy się powiększają. Czasem staramy się je rozwikłać, a czasem zostawiamy tak jak jest.

Jednym z problemów to jak wychowywać dziecko nadpobudliwe?

Każde dziecko jest inne. Są dzieci spokojne, które nie sprawiają żadnych problemów, ale też są „trudne” do wychowania. Mówi się wtedy, że występuje u nich nadpobudliwość psychoruchowa. Przyczyn doszukuje się różnych, wymienię m.in. ciężki poród, zła atmosfera w domu rodzinnym, jak i w nieodpowiednie wychowywanie.

Dziecko nadpobudliwe jest bardzo ruchliwe, rusza wszystko, co znajduje się w zasięgu jego ręki. Często jest gadatliwe, zmienia swoje nastroje, nie słucha. W szkole, nawet już w przedszkolu „popsuje” się przed rówieśnikami albo dokucza innym. Często otrzymuje kary lub uwagi do dzienniczka. Dziecko takie nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z problemem i dlatego potrzebuje pomocy osób najbliższych – szczególnie rodziców.

Rodzice chcą, by ich nadpobudliwe dziecko było szczęśliwe i zdrowe - muszą przede wszystkim zmniejszyć napięcia w domu, ustalić plan zajęć, który wszyscy będą przestrzegać. Mają organizować dziecku zajęcia na miarę jego możliwości i nie zmuszać dziecka do zrobienia czegoś, czego nie lubi. Muszą być przy tym bardzo cierpliwi i często chwalić swoje dziecko.

Dziecko, gdy czuje, że jest kochane i akceptowane stara się być coraz lepsze, czuje się bezpiecznie.

Małgorzata

4 marca 2013


© 2007-2017 Małgorzata Kowalczyk. Wszelkie prawa zastrzeżone.
0.012 | powered by jPORTAL 2 & UserPatch