:: Jak pomóc dziecku nadpobudliwemu...
Artykuł dodany przez: admin (2013-03-04 17:07:13)

W dzisiejszym świecie mamy wiele różnych problemów, ciągła gonitwa, a czas szybko ucieka, problemy się powiększają. Czasem staramy się je rozwikłać, a czasem zostawiamy tak jak jest.

Jednym z problemów to jak wychowywać dziecko nadpobudliwe?

Każde dziecko jest inne. Są dzieci spokojne, które nie sprawiają żadnych problemów, ale też są „trudne” do wychowania. Mówi się wtedy, że występuje u nich nadpobudliwość psychoruchowa. Przyczyn doszukuje się różnych, wymienię m.in. ciężki poród, zła atmosfera w domu rodzinnym, jak i w nieodpowiednie wychowywanie.

Dziecko nadpobudliwe jest bardzo ruchliwe, rusza wszystko, co znajduje się w zasięgu jego ręki. Często jest gadatliwe, zmienia swoje nastroje, nie słucha. W szkole, nawet już w przedszkolu „popsuje” się przed rówieśnikami albo dokucza innym. Często otrzymuje kary lub uwagi do dzienniczka. Dziecko takie nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z problemem i dlatego potrzebuje pomocy osób najbliższych – szczególnie rodziców.

Rodzice chcą, by ich nadpobudliwe dziecko było szczęśliwe i zdrowe - muszą przede wszystkim zmniejszyć napięcia w domu, ustalić plan zajęć, który wszyscy będą przestrzegać. Mają organizować dziecku zajęcia na miarę jego możliwości i nie zmuszać dziecka do zrobienia czegoś, czego nie lubi. Muszą być przy tym bardzo cierpliwi i często chwalić swoje dziecko.

Dziecko, gdy czuje, że jest kochane i akceptowane stara się być coraz lepsze, czuje się bezpiecznie.

Małgorzata

4 marca 2013


adres tego artykułu: www.malgorzata.kowalczyk.info.pl/articles.php?id=35