:: Wszystkich Świętych, Dzień Zaduszny
Artykuł dodany przez: admin (2011-10-30 09:49:21)

1 listopada

W dniu tym Kościół katolicki wspomina wszystkich świętych - znanych i anonimowych, dawnych i współczesnych. Uroczystość Wszystkich Świętych nie jest Świętem Zmarłych, ale przypomnieniem adresowanym do nas wszystkich, że każdy z nas powołany jest do świętości. Jest to osiągalne niezależnie o drogi naszego powołania, ale konieczna jest pomoc łaski Bożej. Stwórca powołuje do świętości wszystkich, dlatego każdemu człowiekowi pomaga swą łaską.

 

Poznaj dzieje swojego patrona i proś Go w modlitwie o wstawiennictwo u naszego Pana.

2 listopada

Obchodzony w tym dniu Dzień Zaduszny jest w Kościele katolickim dniem modlitw za ludzi zmarłych, których dusze oczekują w Czyśćcu na ostateczne spotkanie z Bogiem. Wspominamy zmarłych potrzebujących jeszcze oczyszczenia. A mogą uzyskać je tylko przez modlitwę wiernych i Kościoła. Służą temu m.in. tzw. wypominki za naszych najbliższych zmarłych. Przy ołtarzu odczytuje się imiona zmarłych i odmawia zwyczajowe modlitwy za wszystkich zmarłych.

Łącznie Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny przypominają prawdę o wspólnocie Kościoła, obejmującej świętych w niebie, pokutujących w czyśćcu i żyjących jeszcze na ziemi.

Małgorzata

30 października 2011
adres tego artykułu: www.malgorzata.kowalczyk.info.pl/articles.php?id=34