START | LINKI | GALERIA | KONTAKT
szukaj:
Menu główne
strona główna
Artykuły
Ciekawostki
Linki
Wyjazdy
Galerie zdjęć
GALERIA
Pomoce
Benedykt XVI
Jan Paweł II
Co należy znać
Encyklopedia
Konspekty
Rok liturgiczny
Śpiewnik
Święci
dekanat Piotrkowski
Inne
download
rekomenduj nas
kontakt
Święty Stanisław Kostka

Święty Stanisław Kostka

Święty Stanisław Kostka

patron dzieci i młodzieży

Urodził się na Mazowszu, w małej wiosce Rostkowo (4 km od Przasnysza). Był to październik 1550 roku. Był synem Jana Kasztelana Zakroczymskiego i Małgorzaty z Kryskich. Miał 3 braci i 2 siostry. Do lat 12 uczyli go rodzice, a następnie jego nauczycielem był Jan Biliński. W wieku 14 lat razem ze starszym bratem Pawłem został wysłany do szkół jezuickich w Wiedniu. Zamieszkał w przyszkolnym konwikcie, ale potem w domu luteranina Kinderberga, który zabronił jakiejkolwiek modlitwy, wprowadzania osób duchownych ani nawet wypowiadania się na temat religii w jego domu.

Stanisław połączył naukę z życiem religijnym. W grudniu 1565 roku ciężko zachorował. Bardzo pragnął przyjąć Komunię Świętą. W nocy miał wizję, w której św. Barbara z dwoma aniołami przyniosła mu Komunię Świętą. Miał też drugą wizję, w której Matka Boża z Dzieciątkiem Jezus pochyla się nad nim i składa mu w ramiona Dzieciątko. Rano wstał zupełnie zdrowy.

Stanisław pragnął wstąpić do zakonu jezuitów, ale nie uzyskał zezwolenia rodziców. W sierpniu 1567 roku, pieszo, w przebraniu, uciekł z Wiednia. Dotarł do Bawarii i zgłosił się do świętego Piotra Kanizjusza, który wysłał go do Rzymu, gdzie został przyjęty 28 października 1567 roku do nowicjatu. Mając 18 lat złożył śluby zakonne. !0 sierpnia 1568 roku nagle zachorował na gruźlicę. Zmarł 15 października 1568r. w Rzymie - Włochy. Gdy Paweł przybył do Rzymu i zobaczył, jaką miłością obdarzali Stanisława wierni, nawrócił się.

Papież Klemens XI wydał dekret kanonizacyjny, a samego aktu kanonizacji dokonał jego następca Benedykt XIII w 1726 r. 200 lat później w 1926 r. sprowadzono do Polski część relikwii Świętego. W uroczystościach wziął udział sam prezydent państwa Ignacy Mościcki. Ciało spoczywa w kościele św. Andrzeja na Kwirynale w Rzymie w jego ołtarzu po lewej stronie.

Świętemu Stanisławowi przypisuje się zwycięstwo odniesione nad Turkami pod Chocimiem w 1621 r. Przed cudownym obrazem św. Stanisława, w katedrze lubelskiej, modlił się król Jan II Kazimierz, dziękując za zwycięstwo odniesione pod Beresteczkiem w 1651 roku. Do grobu i celi św. Stanisława pielgrzymował papież Jan XXIII. i modlił się kard. Karol Wojtyła, a później - papież Jan Paweł II.

czerwiec 2008


© 2007-2017 Małgorzata Kowalczyk. Wszelkie prawa zastrzeżone.
0.034 | powered by jPORTAL 2 & UserPatch