START | LINKI | GALERIA | KONTAKT
szukaj:
Menu główne
strona główna
Artykuły
Ciekawostki
Linki
Wyjazdy
Galerie zdjęć
GALERIA
Pomoce
Benedykt XVI
Jan Paweł II
Co należy znać
Encyklopedia
Konspekty
Rok liturgiczny
Śpiewnik
Święci
dekanat Piotrkowski
Inne
download
rekomenduj nas
kontakt
Symbole Ewangelistów

Święty Łukasz
Autor 3 ksiąg Nowego Testamentu. Z zawodu lekarz, ok. 50 r. przystąpił do św. Pawła, podczas jednej z jego licznych podróży apostolskich.
Od św. Łukasza poznajemy: zwiastowanie, narodzenie św. Jana Chrzciciela i Pana Jezusa, pokłon pasterzy, ofiarowanie w świątyni i wiele ważnych wydarzeń w życiu Pana Jezusa i apostołów.
Zmarł mając ok. 84 lat w Bencji. Tradycja przypisuje mu m.in. namalowanie obrazu NMP, którego kopią ma być ikona jasnogórska. Patron Hiszpanii oraz artystów (szczególnie malarzy) i lekarzy. Przedstawia się go w trakcie pisania Ewangelii oraz w towarzystwie wołu, który jest jego zwierzęciem.

Święty Jan
Był rybakiem, umiłowany uczeń Chrystusa (najpierw słuchał nauk Jana Chrzciciela). Był pod krzyżem, jemu Pan Jezus powierza swoją Matkę. Napisał Apokalipsę dotyczącą wizji przyszłości świata i Kościoła. Opiekował się Matką Najświętszą aż do jej „śmierci”. Jako jedyny z apostołów zmarł śmiercią naturalną mając ok. 100 lat..
Patron Azji Mniejszej, Albanii, aptekarzy, owczarzy, zawodów związanych z pisaniem i przepisywaniem, teologów. Wzywają go jako orędownika chorzy na padaczkę i w przypadku zatruć pokarmowych i oparzeń. Przedstawia się go z kielichem, z wężem lub z kotłem z oliwą. Jego symbol to orzeł.

Święty Mateusz
Autor pierwszej Ewangelii. Był celnikiem. Ściągał pieniądze od swych rodaków na rzecz okupantów – Rzymian.
Ewangelia jego powstała po aramejsku (pisał przede wszystkim dla Żydów, aby poznali naukę Chrystusa). Poniósł śmierć męczeńską (nie podaje się bliższych okoliczności). Relikwie świętego mają być przechowywane w Salerno koło Neapolu.
Patron celników, poborców, izb skarbowych. Przedstawia się go z kamieniem, z torbą podróżną, niekiedy w postaci skrzydlatego młodzieńca.

Święty Marek
Autor 2 Ewangelii (najkrótszej). Pochodził z Palestyny, był synem Marii, która – zdaniem biblistów – mogła być właścicielką Wieczernika, w którym odbyła się Ostatnia Wieczerza, gdzie przebywali Apostołowie po śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa. Być może również Ogród Getsemami na Górze Oliwnej należał do rodziny Marka. Był uczniem św. Piotra i Pawła. Towarzyszył w podróżach Pawłowi i Barnabie. Poniósł śmierć męczeńską za panowania Nerona lub Trajana.
Patronuje handlowcom bydła, koszykarzom, notariuszom, szklarzom. Przedstawia się go z księgą i w towarzystwie lwa.

© 2007-2017 Małgorzata Kowalczyk. Wszelkie prawa zastrzeżone.
0.012 | powered by jPORTAL 2 & UserPatch